Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na konkurencyjne firmy oraz rozwiązania, które są w nich używane. Dotyczy to szczególnie startupów oraz mniejszych biznesów, którym trudniej wyróżnić się na rynku. Dlatego warto zainteresować się innowacyjnymi rozwiązaniami, które będą dodatkowymi atutami przedsiębiorstwa. Czym różni się dedykowane oprogramowanie od gotowej aplikacji i w co warto zainwestować?
Dedykowane oprogramowanie – co je wyróżnia?
Dedykowane oprogramowanie może być rozwinięte w formie aplikacji desktopowej, mobilnej lub webowej. Powyższe rozwiązanie wyróżnia się pełnym dopasowaniem do indywidualnych potrzeb klienta. W związku z tym, oprogramowanie tworzone jest po długich i profesjonalnych konsultacjach z zamawiającym, tak aby można było w nim uwzględnić wszystkie unikatowe procesy danej firmy. Jest to atut tego rozwiązania, ponieważ kiedy oprogramowanie tworzone jest w ten sposób, nie istnieje drugie, które będzie takie samo. Dodatkowo dedykowane aplikacje mogą być bez problemu rozbudowywane w przyszłości – wszystko zależy od potrzeb klienta. Jaki jest cel indywidualnie tworzonego oprogramowania? Przede wszystkim usprawnienie i ułatwienie codziennej pracy osób w konkretnym przedsiębiorstwie. Warto zaznaczyć, że producent tego rozwiązania zapewnia pomoc w jego wdrożeniu, utrzymaniu oraz rozwoju, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Zakres kosztów związanych z wprowadzeniem dedykowanego oprogramowania jest szeroki. Konkretna cena zależy od rozbudowania aplikacji, w jaki sposób działa oraz jaki był czas jej wykonania. Dedykowane oprogramowanie sprawdzi się świetnie w każdego rodzaju przedsiębiorstwie, niezależnie od branży, w której działa. Równie ważnym aspektem jest pełne prawo do własności aplikacji, która będzie stworzona dla konkretnej firmy. Gwarantuje to bezpieczeństwo oraz komfort, który umożliwia klientowi kontrolę nad produktem.
Aplikacje ogólnodostępne – czy to dobre rozwiązanie?
Oprogramowanie, które jest łatwo dostępne wydaje się być rozwiązaniem tańszym i szybszym, jednak warto zastanowić się nad kilkoma dodatkowymi kwestiami. Przede wszystkim tego typu aplikacje nie mogą zostać rozszerzone z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta. W związku z tym, że są mało elastyczne, często może zdarzyć się, że niezbędne będą opłaty za funkcjonalności, których nie używa się w danej firmie. Dodatkowe koszty związane są bardzo często z regularnymi aktualizacjami oraz opłatami abonentowymi. Należy również pamiętać, że w przypadku ogólnodostępnych oprogramowań nie można liczyć na pomoc w ich instalacji oraz we wdrażaniu. Jest to dodatkowe utrudnienie, które również wiąże się z kolejnymi kosztami, ponieważ może okazać się konieczne zatrudnienie specjalisty, który zainstaluje aplikację.
Jakie rozwiązanie wybrać?
Dedykowane oprogramowanie wiąże się z dużymi kosztami, dlatego często polecane jest średnim oraz dużym firmom. Jednak najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, na jaki rodzaj aplikacji się zdecydować, jest rozwój. Również w mniejszych przedsiębiorstwach mogą zachodzić dynamiczne zmiany, w obliczu których bardziej będzie opłacać się inwestycja w dedykowane oprogramowanie.