Modelowanie finansowe w dzisiejszym przedsiębiorstwie pełni bardzo ważną, żeby nie powiedzieć kluczową rolę. To właśnie na tym systemie i na tych obliczeniach, jesteśmy w stanie powiedzieć sobie, jak będą prezentowały się nasze finanse w przyszłości, czy na podstawie wrażliwych danych, podatnych na zmiany możemy przyjąć ich końcowy wynik. Dziś jest to rozwiązanie bardzo przydatne w wielu sytuacjach, a jedynie co można mu zarzucić, to to, że wyniki przeprowadzonych obliczeń przyjmują zbyt ogólny charakter.
Model finansowy
Modelowanie finansowe lub też model finansowy, jest to pewnego rodzaju wizualizacja. Wszystko to jest możliwe dzięki odpowiedniej jednostce operacyjnej, czy z wykorzystaniem przeróżnych programów ze stron www. Koncepcja modelowania finansowego zakłada możliwość uzyskania realnych wyników, z podjęcia różnych decyzji, czy w tym przypadku wydatków. Każda zmiana wejściowej może spowodować to, że otrzymamy zupełnie inne dane na wyjściu, czyli w wyniku. Jest to o tyle interesujące, że dobrze przeprowadzone modelowanie finansowe i etapy modelowania finansowego są w stanie podać nam liczby, które nieznacznie tylko mogą różnić się od rzeczywistych. Modelowanie jest to pewnego rodzaju schemat matematyczny, który może dotyczyć projektów, poniesionych kosztów, czy inwestycji. Dziś większość poważanych firm opiera się na tym systemie, z dumą i z powodzeniem korzysta z tego typu rozwiązań. Podczas wprowadzania takich danych musimy wystrzegać się omylności. Jak wiadomo, każdy człowiek robi błędy, jednak w tym przypadku mogą być one widoczne gołym okiem, a dojście do nich może być bardzo trudne. Załóżmy, że jest wiele etapów modelowania, a struktura modelowa jest bardzo rozwinięta, znajduje się tam mnóstwo danych, których błędne obliczenie lub złe zarejestrowanie może skutkować zupełnie innym wynikiem na sam koniec. Co za tym idzie, w późniejszej fazie jest bardzo trudne do znalezienia i zaktualizowania.
Co uwzględniamy podczas modelowania?
Jak wiadomo modelowanie może dotyczyć przeróżnych rozwiązań. Jest to pewnego rodzaju schemat matematyczny, który często okazuje się po prostu strzałem w dziesiątkę. W momencie, kiedy dotyczy on finansów, należy uwzględnić w nim szereg ważnych informacji, w kontekście działalności naszej firmy. Przede wszystkim trzeba tutaj pamiętać o kosztach. Koszty ponoszone przez każde przedsiębiorstwo będą różne. Każda firma działa praktycznie w inny sposób i co innego zawsze staje się dla niej priorytetem inwestycyjnym. Nic więc dziwnego, że inwestycje kapitałowe mogą się tak od siebie różnić w zależności od branży, czy od wielkości przedsiębiorstwa. Finansowanie w tym przypadku jest szczególnie ważne, a my musimy wziąć pod uwagę różne inwestycje kapitałowe. Jest to pewnego rodzaju rachunek zysków i strat, czyli tzw. bilans finansów. W nim uwzględnia się rachunek przepływów kapitałowych, czyli koszty produkcji i przychody z produkcji. Zdecydowanie opłacalność projektów, które przeprowadzamy, aby uzyskać zarys naszych finansów, jest bardzo ważny. Dzięki temu wiemy, ile nasze przedsiębiorstwo w danym okresie zarobi, straci, a my będziemy mieć czarno na białym to, jak prezentują się nasze finanse. Dlatego też koszty projektów powinna liczyć każda z firm.
Dlaczego warto stosować modelowanie finansowe?
Jak wiadomo modelowanie finansowe, niesie za sobą o wiele więcej zalet aniżeli strat, co sprawia, że po prostu warto je stosować. Obliczenia modelowania odbywają się samodzielnie w sposób automatyczny. My tylko wprowadzamy suche liczby, które są w odpowiedni sposób, przy danym algorytmie szacowane i uzyskujemy wynik uwzględniający wszystkie dane. Wadą jednak jest to, jak to zostało wspomniane chwilę temu, że dane te są szacowane. Nie jest to dokładny wynik w 100 procentach, a ewentualność, która może się wydarzyć. Wszelkie koszty i przychody są tutaj w jak najlepszy sposób udokumentowane i sprawnie obliczanie. Nie trzeba czekać na uzyskanie wyników, ponieważ wszystko odbywa się tu i teraz. My z kolei mamy bezpośredni wgląd na wprowadzane tam informacje i kształtowanie się wszelkich danych. Do tego procesu nie trzeba mieć zbyt dużych umiejętności, czy też znajomości pracy z najlepszymi programami. Tutaj liczy się podstawowa wiedza i prawidłowe wprowadzanie danych, w odpowiednie miejsca.
Kto powinien zdecydować się na modelowanie finansowe?
Często jednak zajmują się tym analitycy, którzy od lat kształcą się w zakresie modelowania i kształtowania przeróżnych wykresów. Jedno jest tutaj pewne, każda firma, która stawia na rozwój, a także uzyskanie jak największych korzyści finansowych, czy osiągnięcie sukcesów inwestycyjnych musi posiłkować się wszelkimi badaniami, projektami i uwzględniać w tym modelowanie finansowe. W większości przypadków dotyczy to dużych przedsiębiorstw, w których gotówka przechodzi przez ręce przedsiębiorców w niemałych ilościach. Sukcesem nie jest to, aby osiągać duże liczby, a to, aby mieć z tego również korzyści i stale rozwijać nasze przedsiębiorstwo.
Dodaj komentarz