Dla pracowników kolejne szkolenia BHP mogą wydawać się monotonne. Częstym problemem stają się wówczas trudności z koncentracją, a co za tym idzie – z efektywnym przyswajaniem wiedzy. Jaka forma instruktaży najbardziej sprzyja zapamiętywaniu informacji? Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje szkoleń pracowniczych!
Szkolenie pracownicze BHP – na czym polega?
Wiele osób oczywiście miało styczność ze skrótem BHP, ale warto przypomnieć, że chodzi o nic innego jak bezpieczeństwo i higienę pracy. Co to oznacza w praktyce? Uregulowany prawnie zbiór zasad, których przestrzeganie ma zapobiec groźnym dla zdrowia i życia sytuacjom, a przede wszystkim wypadkom.
Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy musi zostać przeszkolony z zakresu BHP. Dodatkowo zadaniem pracodawcy – oprócz regularnej organizacji instruktaży – jest również dostarczanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej.
Rodzaje szkoleń pracowniczych
Podstawowe formy pracowniczych szkoleń BHP:
- szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy),
- szkolenia okresowe.
Wskazany podział wynika przede wszystkim z długości stażu zawodowego. Charakter przekazywanej wiedzy dopasowany jest do doświadczenia – lub jego braku – danego pracownika. Oczywiście osoba nowo zatrudniona musi przejść po kolei przez wyszczególnione etapy w celu uzyskania informacji niezbędnych do wykonywania w pełni bezpiecznej pracy na konkretnym stanowisku.
Szkolenie wstępne
Podjęcie pracy w nowym miejscu zawsze oznacza odpowiednie wdrożenie nie tylko w obowiązki zawodowe, ale i zasady, których powinno się przestrzegać. Szkolenie wstępne składa się z dwóch części (ogólnej oraz stanowiskowej), które odbywają się w trakcie zmiany, a ich koszt pokrywa pracodawca.
Instruktaż ogólny
Szkolenie ogólne zakłada wprowadzenie do podstawowych zagadnień związanych z tematem bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż muszą odbyć nowo zatrudnione osoby, a także praktykanci (zarówno uczniowie szkół zawodowych, jak i studenci).
Instruktaż stanowiskowy
W trakcie szkolenia stanowiskowego pracownik pozna metody bezpiecznego wykonywania pracy. Ponadto dowie się również o istniejącym ryzyku – czyli chorobach zawodowych – oraz skutecznych sposobach ochrony. Warto podkreślić jedno – jeśli ktoś pracował na tym samym stanowisku w poprzednim miejscu zatrudnienia, to jest zwolniony z obowiązku ponownego przeszkolenia.
Szkolenie okresowe
Celem instruktaży okresowych jest regularne odświeżanie i utrwalanie wiedzy BHP, a ich uczestnicy poznają najnowsze zmiany w kodeksie pracy. Częstotliwość spotkań zależy od wymagań danej branży, np. w przypadku stanowisk administracyjno-biurowych wystarczy raz na 6 lat. Przeprowadzenie szkoleń okresowych pracodawca może zlecić specjalistycznym firmom zewnętrznym.
Formy pracowniczych szkoleń BHP
Szkolenia BHP mogą przybierać rozmaite formy – wszystko w rękach prowadzących. Osoby upoważnione do przeprowadzania instruktaży dysponują wieloma nowoczesnymi narzędziami (w tym np. materiałami audiowizualnymi), więc często mają szansę wykazać się kreatywnością. Jedną z najbardziej lubianych i efektywnych metod przekazywania wiedzy są warsztaty, dzięki którym uczestnicy mogą zastosować teorię w praktyce.
Forma wykładowa – choć nadal często wykorzystywana w szkoleniach – w mniejszym stopniu angażuje pracowników, co może przekładać się na poziom zapamiętywanych informacji. Wiedza w przypadku szkoleń stanowiskowych i okresowych jest sprawdzana w tradycyjny sposób, czyli poprzez przeprowadzenie testu. Pozytywny wynik egzaminu upoważnia daną osobę do (dalszej) pracy na wskazanym stanowisku.
Szkolenia BHP – korzyści dla pracowników
Uczestnicząc w podstawowych, stanowiskowych i cyklicznych szkoleniach BHP, zyskasz wiedzę z zakresu:
- zapobiegania wypadkom przy pracy,
- przeciwdziałania chorobom zawodowym,
- pierwszej pomocy przedmedycznej,
- zmian w kodeksie pracy.
Na stosowaniu się do zasad BHP korzystają wszyscy – z jednej strony zmniejsza się ryzyko nieobecności spowodowanych długą rekonwalescencją, z drugiej nikt nie musi obawiać się o własne zdrowie. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na miejscu pracy spoczywa na pracodawcy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i posiadasz np. własny zakład produkcyjny, zadbaj o cykliczne i rzetelne przeszkolenie swoich pracowników.