Firmy świadczące usługi budowlane na terenie Niemiec mogą zostać zwolnione z podatku budowlanego, oszczędzając tym samym zasoby finansowe na rozwój przedsiębiorstwa. Jak wygląda cała procedura ubiegania się o Freistellung i jakie wymagania należy spełnić? Czy przedsiębiorcy z Polski również mogą złożyć wniosek? Sprawdź, jak krok po kroku uzyskać zwolnienia z podatku dla firm budowlanych w Niemczech!
Podatek budowlany w Niemczech – ile wynosi i kogo dotyczy?
Bauabzugsteuer, czyli podatek budowlany w Niemczech, to podatek potrącany w branży budowlanej – jeśli dana firma nie posiada zwolnienia, to zleceniodawca odlicza 15% od wartości brutto wystawionej faktury. Co więcej, sporządzany jest wówczas odpowiedni protokół, a kwota powinna zostać przekazana do właściwego urzędu skarbowego. Celem podatku od usług budowlanych jest zabezpieczenie się przed sytuacją, w której przedsiębiorcy uchylają się od odprowadzania podatku dochodowego. Bauabzugsteuer został szczegółowo opisany w Einkommensteuergesetz, czyli ustawie o tamtejszym podatku dochodowym.
Odprowadzaniem podatku budowlanego – jak zostało to już wcześniej zasygnalizowane – zajmuje się nie zleceniobiorca, a zleceniodawca usługi. Bauabzugsteuer dotyczy zatem przypadków, w których jedna firma realizuje prace na terenie Niemiec dla innej. Warto podkreślić, że nie wszystkie czynności podlegają zwolnieniu z podatku. Dla przykładu – remonty, wznoszenie budowli, działania konserwacje zaliczają się do Bauabzugsteuer, ale montowanie rusztowań czy przeglądy techniczne już nie.
Zwolnienie z podatku budowlanego – jak złożyć wniosek?
W celu uzyskania zwolnienia z podatku w Niemczech, czyli Freistellung, firma świadcząca usług na terenie tego kraju, powinna złożyć wniosek do urzędu skarbowego o nadanie Steuernummer – numeru identyfikacji podatkowej oraz Freistellungsbescheinigung – zaświadczenia o zwolnieniu z Freistellung. Niezbędne będzie przygotowanie odpowiedniego zestawu dokumentów, które należy dołączyć do formularza. W przypadku firm zarejestrowanych w Polsce trzeba pamiętać o dwóch elementach, a mianowicie: wpisie do centralnej ewidencji oraz certyfikat rezydencji z tamtejszego urzędu skarbowego. Ogólnie uzyskanie Freistellung uznaje się za formalność, jeśli dany przedsiębiorca wywiązał się ze swoich obowiązków podatkowych i nie ma żadnych niewyjaśnionych, czy zaległych spraw.
Czy przedsiębiorcy z Polski mogą uzyskać zwolnienie z podatku dla firm budowlanych w Niemczech?
Podwykonawcy z Polski również mogę ubiegać się o Freistellung. Ogólnie wszyscy przedsiębiorcy działający na terenie Niemiec mają prawo złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego. Aby to zrobić, muszą jednak spełnić opisane w poprzednim akapicie wymagania. Najważniejszym z nich jest konieczność zgłoszenia się do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech. Warto nadmienić, że nie ma znaczenia, gdzie zarejestrowana jest dana firma, a w jakim miejscu świadczy usługi – tym samym wszyscy przedsiębiorcy z zagranicy również podlegają Bauabzugsteuer.
Zalety Freistellung – dlaczego warto uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego?
Znajomość prawa podatkowego i procedur związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa działa korzystnie na rozwój biznesu. Uzyskanie zwolnienia z podatku dla firm budowlanych w Niemczech sprawia, że za wykonaną usługę dany podmiot pobiera całe wynagrodzenie, a nie 85%. Warto szybciej podjąć działania związane z Freistellung – pobrany podatek budowlany można odzyskać, aczkolwiek trwa to o wiele dłużej, a środki zostają na pewien czas zamrożone. W przypadku braku pewności, że cała dokumentacja została przygotowana poprawnie, można zwrócić się o pomoc do polsko-niemieckiego biura rachunkowego, które zajmuje się wsparciem w tym zakresie. Zadbanie o wszystkie formalności zawczasu sprawi, że nie trzeba będzie się martwić o błędy czy niedotrzymanie terminów.