Każdego dnia wiele osób staje się ofiarami wypadków komunikacyjnych. Jeśli poszkodowanemu udaje się przeżyć, często doświadcza ciężkich obrażeń ciała. W konsekwencji wprowadzany jest długi i nieraz skomplikowany proces leczenia, a następnie rehabilitacji. Osoby, które doznały uszczerbku zdrowia wskutek wypadku powinny wiedzieć, że mogą domagać się zwrotu wszystkich kosztów. Sprawdź, co zrobić, aby odzyskać środki przeznaczone na leczenie lub rehabilitację!
Kto powinien zwrócić koszty leczenia i rehabilitacji?
Wypadki drogowe często są tragiczne w skutkach. Niemal każdego dnia słyszymy lub czytamy o śmiertelnych kolizjach na drogach. Osoby, które przetrwały taki wypadek, często muszą zmagać się z poważnymi obrażeniami ciała. To oznacza dla nich nie tylko ból, cierpienie oraz konieczność dostosowania się do nowego stylu życia, ale także koszty, na które zazwyczaj nie były przygotowane.
Poszkodowana osoba ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, a odpowiedzialność za to spoczywa na sprawcy wypadku, a dokładniej – na jego ubezpieczycielu. Ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności Cywilnej) chroni osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, umożliwiając im ubieganie się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Wielu radców prawnych oraz kancelarii adwokackich oferuje wsparcie dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Dochodzenie odszkodowania w Gdańsku lub innym mieście w Polsce z pomocą doświadczonego specjalisty znacząco podnosi szansę na uzyskanie środków od ubezpieczyciela. Prawnik doskonale wie, jakie dokumenty należy złożyć, tak aby poszkodowany jak najszybciej uzyskał niezbędne środki do podjęcia lub kontynuowania leczenia czy rehabilitacji.
Czy można ubiegać się o zwrot kosztów leczenia prywatnego?
Osoby, które doznają poważnych obrażeń ciała w wyniku wypadku, często napotykają trudności w uzyskaniu finansowanego przez ubezpieczyciela leczenia. Firmy ubezpieczeniowe starają się uniknąć wypłacania świadczeń, argumentując, że poszkodowani mogą korzystać z opieki zdrowotnej dostępnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Niemniej jednak warto zaznaczyć, że w 2016 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę na wniosek Rzecznika Finansowego, która wyraźnie stwierdza, że z uwagi na problemy z dostępnością oraz niekiedy mniejszą skuteczność leczenia finansowanego ze środków publicznych, poszkodowani w uzasadnionych przypadkach mogą wybierać prywatne placówki medyczne i dążyć do odzyskania kosztów, przykładowo za przeprowadzone tam operacje.
Jeśli ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów leczenia, nie jest to ostateczna decyzja. Poszkodowany ma prawo złożyć odwołanie, a w przypadku braku pozytywnego rozstrzygnięcia, może podjąć kroki sądowe przeciwko ubezpieczycielowi.
W takiej sytuacji nieoceniona będzie pomoc doświadczonego prawnika, który zajmie się reprezentacją osoby pokrzywdzonej przed sądem i dopilnuje, aby ostateczny wyrok był dla niej korzystny. Dochodzenie odszkodowania w Gdańsku i innym mieście ze wsparciem adwokata to gwarancja profesjonalnej obsługi na każdym etapie postępowania.