Wysokość świadczenia emerytalnego jest ściśle uzależniona przede wszystkim od tego, jak długo dana osoba odprowadzała składki na ubezpieczenie emerytalne.
Mieszkasz i pracujesz w Niemczech i w związku z tym zastanawiasz się, czy należy Ci się emerytura w tym kraju? Jak długo trzeba pracować za naszą zachodnią granicą, aby móc wnioskować o to świadczenie? Emerytura Niemcy – sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Emerytura Niemcy w świetle prawa
Prawo do emerytury w Niemczech jest regulowane przez dwa dokumenty: Porozumienie emerytalne z 1975 roku oraz prawo emerytalne Unii Europejskiej. Pierwszym ze wskazanych przepisów objęte są wszystkie osoby, które przeprowadziły się do Niemiec do końca 1990 roku, rozpoczynając tam pracę, a tym samym opłacając również składki emerytalne. Pozostałe osoby podlegają natomiast prawu emerytalnemu obowiązującemu na terenie całej Unii Europejskiej.
Zgodnie z regulacjami ustanowionymi w rzeczonym Porozumieniu emerytalnym z 1975 roku wysokość emerytury jest określana na podstawie całego stażu pracy, w którego zakres wchodzą również ewentualne lata przepracowane w Polsce. Wówczas wypłatą należnych świadczeń emerytalnych zajmuje się strona niemiecka bez angażowania do tego polskiego ZUS-u. Należy jednak zaznaczyć, że zapisy wspomnianego porozumienia dotyczą tylko osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jeśli zatem przed wyjazdem do Niemiec prowadziłeś własną działalność gospodarczą, możesz w takim przypadku ubiegać się zarówno o niemiecką, jak i polską emeryturę.
Z kolei w przypadku osób, które obowiązuje prawo emerytalne Unii Europejskiej, do ich emerytury wliczają się okresy pracy ze wszystkich państw członkowskich. Składki emerytalne są wówczas odprowadzane w kraju zatrudnienia, a samo świadczenie jest wypłacane w kraju zamieszkania. Procedura ta realizowana jest zgodnie z przyjętą zasadą koordynacji emerytur.
Jakie są warunki otrzymania emerytury w Niemczech?
Należy zaznaczyć, że w celu otrzymania niemieckiej emerytury należy uprzednio złożyć stosowny wniosek. Okazuje się bowiem, że na terenie Niemiec świadczenia emerytalne nie są przyznawane automatycznie, a instytucją odpowiedzialną za tę kwestię jest Deutsche Rentenversicherung. Do wniosku o emeryturę w Niemczech należy dołączyć również odpowiednią dokumentację, a w tym m.in. dokument tożsamości, numer ubezpieczenia socjalnego czy numer identyfikacji podatkowej. Aby pomyślnie otrzymać niemiecką emeryturę, trzeba ponadto spełnić konkretne warunki:
- należy pracować na terenie Niemiec minimum przez 12 miesięcy;
- należy posiadać ubezpieczenie emerytalne oraz opłacać przynajmniej minimalne składki emerytalne przez cały okres wyczekiwania (niem. Wartezeit), który jest różny w zależności od emerytury (może wynosić zarówno 5, jak i 20, 35 czy nawet 45 lat; w przypadku standardowego świadczenia emerytalnego, czyli Regelaltersrente, okres ten trwa minimum 5 lat);
- należy osiągnąć wiek emerytalny (nowelizacja prawa podniosła wiek emerytalny w Niemczech do 67. roku życia, jednak jest możliwość przejścia na emeryturę nieco wcześniej, bo już w wieku 63 lat – z opcji tej mogą skorzystać pod określonymi warunkami przede wszystkim osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy).